2016. június 24., péntek

Túravezető tanfolyam

 MAKASE Túravezető Tanfolyam © 2015.09.12. - 2016.09.17.


Szeretsz túrázni, emberekkel foglalkozni, megismernéd Európa vadregényes tájait? Jelentkezz túravezetőnek! Változatos, kihívásokkal, élménnyel teli munka, de komoly felelősséggel is jár.
A tanfolyamon megszerezhető ismeretek elengedhetetlenek, ha hegyek között (túrázás, magashegyi turizmus, via ferrata, stb.), illetve vízen szeretnél túrázni, vagy embereket kalauzolni.
Azok akik követik lépteidet, s akik talán először vannak kint a természetben, attól a kirándulástól teszik majd függővé, mennek-e legközelebb, vagy sem, sikerül-e velük megszerettetned ezt az életformát, vagy nem. Ezért érthető, hogy miért kell nagyon alaposan felkészülni, ha vezetőként azt akarod, hogy a csoportod tagjai megbízzanak a képességeidben, s máskor is rád bízzák magukat...

Tovább a képzési tájékoztatóra >>

2016. június 23., csütörtök

A világ 10 legnagyobb aranybányája

A világ 10 legnagyobb aranybányája

Mennyi egy uncia arany?

Az arany súlyát nemzetközileg Troy unciában adják meg, egy Troy uncia 31,1035 gramm. A Troy uncia az arany 100 százalékos tisztaságára vonatkozik. A szaknyelvben ezt nevezik tisztaságnak vagy finomságnak. A finomság a tiszta nemesfém részarányát adja meg az össztömegben, ezredrészben számítva.

1. Grasberg, Pápua, Indonézia: 106,2 millió uncia

Tulajdonosa az amerikai Freeport McMoRan, melynek termelésmegosztási szerződése van a brit–ausztrál Rio Tinto bányászati társasággal. A bánya a tengerszint felett 4300 méterre található, a hegyekben. Az 1980-as évek óta működő Grasberg egyébként messze több rezet termel, mint aranyat.
Grasberg, Pápua, Indonézia
Grasberg, Pápua, Indonézia

2. South Deep, Johannesburg, Dél-Afrika: 81,4 millió uncia

A 8. legnagyobb Mponeng aranybányához nagyon közel, a dél-afrikai Witwatersrand medencében elhelyezkedő South Deep művelése 1961-ben kezdődött, s 2006 óta a dél-afrikai Gold Fields birtokában van. Tavaly 273 ezer uncia aranyat termelt, de a várakozások szerint 2015-ig évente 770 ezer unciát hozhatnak felszínre. S e termelékenység a becslések szerint 2057-ig megmaradhat, a bánya pedig egészen 2080-ig láthatja el arannyal a világot.
South Deep, Johannesburg, Dél-Afrika

3. Lihir, Niolam sziget, Pápua Új-Guinea: 64,1 millió uncia

Ez a legnagyobb trópusi nyitott bánya, melynek kitermelését 1997-ben kezdték meg. Jelenlegi tulajdonosa, az ausztrál többségi tulajdonú Newcrest 2010-ben 22 milliárd dollárt fizetett érte. A már most is jelentős kitermelési kapacitása a jelenleg folyó átalakításának köszönhetően a jövőben még nagyobb lehet.
Lihir, Niolam sziget, Pápua Új-Guinea
Lihir, Niolam sziget, Pápua Új-Guinea

4. Muruntau, Kizil-kum sivatag, Üzbegisztán: 50 millió uncia

A világ legnagyobb felszínű (3,5 kilométerszer 2,5 kilométeres) nyitott bányája, mely az üzbég kormány tulajdonában áll. Az ötödik és hatodik legnagyobb aranytermelő Oyu Tolgoi és Olympiada bányákhoz hasonlóan az ázsiai sztyeppék távoli peremén található. Az 1960-as évek végén megindult aranybányászat a ’90-es években, az amerikai Newmont Mining bevonását követően futott fel. Készleteinek valódi nagyságát állami tulajdonosának nem igazán megbízhatónak számító adatszolgáltatása miatt nehéz megállapítani.
Muruntau, Kizil-kum sivatag

5. Olympiada, Közép-Szibéria, Oroszország: 47,5 millió uncia

Olympiada
Az orosz Polyus Gold International tulajdonában lévő aranybányát 1970-ben fedezték fel, művelése 1996-ban kezdődött el. Zsenge kora ellenére jelentős készletekkel gazdagítja Oroszországot. A birodalom tavalyi, a világon negyedik legnagyobb aranytermeléséhez az Olympiada 9 százalékban járult hozzá.

6. Oyu Tolgoi, Góbi sivatag, Mongólia: 46,3 millió uncia

Ezt az aranylelőhelyet hárman birtokolják, csaknem egyenlő arányban: a mongol kormány és a Rio Tinto részesedése 34-34, a kanadai Turquoise Hillé 32 százalékos. Ez a legújabb bányák egyike, kitermelése a 6,6 milliárd dollárba kerülő előkészítés eredményeként az idén januárban indult meg. Tekintélyes aranykészlete mellett még több mint 40 milliárd fontnyi rezet is rejt, melynek értékét 140 milliárd dollárra becsülik.
Oyu Tolgoi, Góbi sivatag, Mongólia

7. Pueblo Viejo, Dominikai Köztársaság, 40,1 millió uncia

A bánya 60 százalékát a dél-afrikai Barrick Gold, 40 százalékát a kanadai Goldcorp tulajdonolja. Meglepő, hogy ilyen kis sziget, mint amelyen a Dominikai Köztársaság elterül, ilyen gazdag ásványokban. A fővárosál, Santa Domingótól durván 100 kilométerre északnyugatra lévő, szintén idén januártól termelő bánya az arany mellett hatalmas ezüst- és réztartalékokkal is rendelkezik.
 Pueblo Viejo
 Pueblo Viejo

8. Mponeng, Johannesburg, Dél-Afrika: 39,6 millió uncia

A dél-afrikai többségű AngloGold Ashanti birtokában lévő aranylelőhely a South Deep-hez hasonlóan szintén a világ egyik legtermékenyebb bányászati régiójaként ismert Witwatersrandban található. A Mponeng a földkerekség legmélyebb bányáinak egyike. Több mint 3,2 kilométerrel a földfelszín alatt helyezkedik el, ezért órákig tart az aljára érni. A kőzetek hőmérséklete e mélységben eléri a 65 Celsius fokot, ezért a kitermeléshez jég bepumpálásával hűtik le 29 fokra.

9. Cadia East, Új-Dél-Wales, Ausztrália: 37,6 millió uncia

Mponeng, Johannesburg, Dél-Afrika
Ez a bánya is a Newcrest tulajdona. A Cadia East mellett két másik bányában, a Cadia Hillben és a Ridgeway-ben is folyik a kitermelés, a trió – melyet együttesen a Newcrest Cadia-völgyi egységének hívnak – egymáshoz nagyon közel, Sydney-től mintegy 250 kilométerre nyugatra helyezkedik el. Először 1851-ben találtak aranyat a sárga nemesfém mellett rezet is rejtő régióban. A Cadia East közel húsz évvel ezelőtti feltárását az is indokolta, hogy a Cadia Hill kimerülőben van. A működését nemrégen megkezdő Cadia East várható élettartamát 30 évre becsülik.

10. Obuasi, Ghána: 29,8 millió uncia

Az AngloGold Ashanti bányájában elsősorban földalatti feltárásokra kerül sor, 1,5 kilométeres mélységben. E bánya 1897 óta íródó története során a kitermelés csak időnként folyt a felszínen. Ghána Obuasinak helyet adó délnyugati része évszázadok óta jelentős aranytermelő régió.
Obuasi, Ghána
Obuasi, Ghána

2016. június 22., szerda

Az év ásványa: a gránát 2. rész

AZ ÉV ÁSVÁNYA: A GRÁNÁT - 2. rész

Honnan ered a gránát neve?

A gránát szó hallatán a magyar átlagemberben valószínűleg egy robbanóeszköz képe dereng föl, és nem egy gyakori ásvány kristályaira gondol. Egy angolnál már más a helyzet, hiszen az, amit az ellenséghez hozzávág, a grenade, az pedig, amellyel – egy szép ékszer formájában – szíve hölgyét megajándékozza, a garnet. A németben is van egyetlen betűnyi (és egy nyelvtani nemnyi) különbség: a robbanó gránát die Granate, az ásvány der Granat. A gránátos katona azonban németül is der Grenadier – amin a gránátos kocka, azaz grenadírmars kedvelői nyilván nem is csodálkoznak.
ev_asvanya_blog_02_grenadier1715.jpg
XVIII. század eleji gránátos katona (forrás: wikimedia commons)
A hasonlóság nem véletlen: mindkét gránát neve egy tőről fakad, pontosabban szólva egyazon fa gyümölcse. Korántsem meglepő módon a gránátalmáról van szó. Az egyik oldalukon rövid, nyitott „nyakban” végződő, gömbölyded középkori kézigránátok formája hasonlított a gránátalmáéhoz (franciául grenade). Más magyarázatok szerint nemcsak a külső alak hasonlósága indokolta a névadást, hanem az is, hogy egyes középkori gránátokba különböző fémdarabkákat tettek a repeszhatás érdekében, és ezek így belsőleg is a sok-sok magot rejtő gránátalmához hasonlítottak.
 ev_asvanya_blog_02_granatalma.jpg
Gránátalma
ev_asvanya_blog_02_mysteryvessels_gallery_003_copy.jpg
Középkori cserép kézigránátok. A nyílással ellátott rövid nyakon a töltet (görögtűz vagy puskapor) meggyújtására szolgáló kanócot vezették ki.
(forrás: www.museumsecrets.tv)
Az ásványnév esetében, mint megannyi más drágakőnél, a színbeli hasonlóság áll az elnevezés hátterében. A régóta drágakőként használt gránátok (almandin és pirop) színe egyes magyarázatok szerint a gránátalma magjának, mások szerint a virágjának vöröséhez hasonlít. (Ha valaki látott már gömbölydedre – kabosonra – csiszolt vörös gránátokat egy halomban, akkor inkább az első értelmezés felé hajlik.)
ev_asvanya_blog_02_kabosonok.jpg
Gömbölydedre csiszolt gránátok (gránátkabosonok)
Azt viszont még nem árultuk el, miért gránátalma a gránátalma. Nos, az ókori malum granatum és a középkori pomum granatum kifejezések egyszerűen magvas almát jelentenek, és igazán illenek is erre a gyümölcsre. Itt érdemes megjegyeznünk, hogy a gránát ásvány és gránit kőzet névrokonok, a durva szemcsés kőzet olasz eredetű elnevezése végső soron szintén a latin granum (szem, mag) szóból származik.

2016. június 21., kedd

Múzeumok éjszakája Kecskeméten

Tisztelt Tagtársak, Érdeklődők!

A kecskeméti Ráday Múzeum (Kecskemét, Kálvin tér 1. Ókollégium)   
szeretettel várja az érdeklődőket a Múzeumok éjszakáján június 25-én, 18 és 24 óra között.

Egy vidám éjszaka művészettel, tudománnyal, állatokkal!

18.00 – 20.00: Mesélő Biblia – bibliai történetek bábokkal elmesélve

Tábita Bábcsoport (Szlovákia, Hetényi Református Keresztyén Egyházközség) Dávid és Góliát, Bábel tornya című előadásai
 Rendező – dramaturg: Écsi Gyöngyi báb-előadóművész, a hetényi gyülekezet lelkésze
Fabula et Figura Műhely (Debrecen) Teremtéstörténet című előadása
Rendező – dramaturg: Kustárné Almási Zsuzsanna, református lelkész
    
18.00 - 20.40
 „Várd meg az estét, jönnek a kecskék!” – állatsimogató

20.00 Kecske a város címerében. Egy kis címer- és névtan. Dr. Kozmács István nyelvész, főiskolai tanár előadása
20.20 Városunk címerállatáról az állatorvos szemével Dr. Kozmács Zsuzsa állatorvos előadása
20.40 – 22.30 A mi hőseink: múzeumi termeink névavatója, a nevet adó személyek bemutatása
20.40 Tar Illés ötvösmester méltatója Ötvös Nagy Ferenc ötvösművész
20.50 Műhelytitkok: A domborítás technikája - Ötvös Nagy Ferenc ötvösművész bemutatója a Tar Illés teremben
21.10 Hámor Géza geológust méltatja: dr. Weiszburg Tamás tanszékvezető egyetemi docens
21.20  Magyarország hegységeinek ásványai című új állandó kiállításunk megnyitása – a kiállítást a közönségnek átadja Fuxreiter András ásványgyűjtő a Hámor Géza teremhez kapcsolódó folyosón
21.30  In memoriam Szász Károly – a püspökről szóló kiállítást Sárai Szabó Katalin kurátor mutatja be
22.00  Irányi István rajztanár, grafikus méltatója: Nt. Szabó Gábor nyugalmazott esperes
22.10 Arizonából hoztam! – Fuxreiter András beszámolója útjáról, az ott beszerzett ásványokról, köztük a 4,4 milliárd éves, cirkont tartalmazó kőzetről az Irányi István teremben.
23.00 Negyedóra zene korántsem 15 percben (Tóth Orsi ének, fuvola; Szabó Mátyás gitár, furulya, ének)
18.00 – 24.00
Állandó és időszaki kiállításaink, ötvösműhelyünk, tanulmányi raktárunk
– A Dunamellék református egyházművészete
–  In memoriam Szász Károly – a kiállítást bemutatja a kurátor, dr. Sárai Szabó Katalin
– Új ötvösműhelyünk és tanulmányi raktárunk – óránként vezetéssel látogatható
– Ásványgyűjtemény – Fuxreiter András kalauzolásával

Együttműködő partnerek:
Dömötör Állatorvosi Rendelő - Kecskemét, Báthory u. 5.
dr. Mező Tibor állatorvos - Kecskemét
Pálma Hotel – Kecskemét – Kecskemét, Arany János u. 3.
Alföldi Garabonciás Kft. - Izsák

2016. június 20., hétfő

Földtudományi Vándorgyűlés

Tisztelt Tagtársak, Érdeklődők!

Társulatunk háromévente megrendezett Vándorgyűlésének célja, hogy bemutassa a hazai tudományos kutatások legújabb eredményeit a földtan, a geofizika, a bányászat és a környezettudományok területéről. Rendezvényünkön fel kívánjuk hívni a szakma, a döntéshozók, és a nagyközönség figyelmét a föld- és környezettudományok megkerülhetetlen szerepére a 21. század fenntartható gazdaságának megteremtésében és társadalmi vonatkozásaiban. 
A rendezvény nemcsak a szűk szakmai közönségnek szól. Az első nap délutánján érdekfeszítő ismeretterjesztő „public” előadásokra invitáljuk a város és a környező települések nagyközönségét.

A Vándorgyűlés oldala a második körlevéllel és az on-line jelentkezési felülettel elérhető honlapunk (www.foldtan.hu) nyitóoldaláról.
Szeretettel várjuk az előadókat, résztvevőket!

2016. június 19., vasárnap

Deutsche und ungarische Mineralogen könyvbemutató

Tisztelt Tagtársak, érdeklődők!

Június 20-án hétfőn egy ásványtani témájú tudománytörténeti könyv bemutatójára kerül sor a Magyarhoni Földtani Társulatban, amelyre fel szeretném hívni a Bizottság tagjainak figyelmét.
A német nyelvű könyv szerzői is jelen lesznek a hétfői könyvbemutatón. Ezért a program a társulat programfüzetében megjelentektől kissé eltérően a következőképpen alakul:

Június 20. (hétfő) 14.00 óra
MFT titkárság, 1015 Budapest, Csalogány u. 12. I.
TUDOMÁNYTÖRTÉNETI SZAKOSZTÁLY

Csath Béla: Emlékezés Zsigmondy Vilmosra, halálának 100. évfordulóján
Gurka Dezső, prof. Klaus Heide, Dr. Birgit Kreher-Hartmann: Könyvismertetés: Deutsche und ungarische Mineralogen in Jena (szerk. Gurka D.) c. könyvről
A német szerzők hozzászólását fordítja: Viczián István 

Az angol geológia atyja

Kedves Tagtársak!

A Természet Világa folyóirat 2016. évi júniusi számában (147. évf. 6. sz.) megjelent
Brezsnyánszky Károly: „William Smith, „Az angol geológia atyja”” című tanulmánya.
Ez a tanulmány az alapja a Társulat 2016. évi rendes közgyűlésén elhangzott hasonló tárgyú tudományos előadásnak.

4th international Serpentine Days workshop

Tisztelt Tagtársak, Érdeklődők!

Felhívjuk minden érdeklődő, potenciális résztvevő figyelmét, hogy idén  kerül megrendezésre a "4th international \'Serpentine Days\' workshop" Séte-ben (Dél-Franciaország). A magas részvételi díjak mellett lehetőség van támogatás megpályázására is (http://serpentines2016.gm.univ-montp2.fr./Registration_temporary.html). Bővebb információt a http://serpentines2016.gm.univ-montp2.fr./index.html címen találnak az érdeklődők.

Üdvözlettel,
Kristály Ferenc, az Agyagásványtani Szakosztály titkára  

2016. június 7., kedd

IAH MNT Tavaszi Vízföldtani Ankét

Tisztelt Tagtársak, Érdeklődők!
Tisztelettel meghívjuk Önöket az
IAH MNT Tavaszi Vízföldtani Ankét ("60 éves a Hidrogeológusok Nemzetközi Szövetsége")
című rendezvényre.
Helyszíne: Országos Vízügyi Főigazgatóság földszinti Tanácsterme (1012 Budapest, Márvány u. 1/d.)
Időpontja: 2016. június 15.
Az előadássorozat célja:
> Megemlékezés az IAH alapításának 60. évfordulója alkalmából
> Kerekasztal beszélgetések négy témában
Programtervezet
09.00-09.10 Köszöntő (Fórizs István, MTA CSFK FGI)
09.10-09.30 Visszatekintés a Hidrogeológusok Nemzetközi Szövetsége elmúlt 60 évére (Szőcs Teodóra, MFGI
09.30-10.30 Hazai, nagy múltú és kiemelkedő munkásságú hidrogeológusaink köszöntése és személyes visszaemlékezések (Lorberer Árpád, Deák József)  
10.30-10.50 Kávészünet
10.50-11.10  FórizsIstván (MTA CSFK FGI): Az IAH Magyar Nemzeti Tagozat múltja, jelene és jövője ()
11.10-11.30  Czuppon György (MTA CSFK FGI), Bottyán Emese (ELTE), Haszpra László (OMSZ), Weidinger Tamás (ELTE): Magyarországi csapadékvíz stabilizotóp-összetétele és eredete
11.30-12.45 Kerekasztal beszélgetések:
- Tahy Ágnes (OVF): Vízkivételek lokális hatásvizsgálatának lehetőségei a 
FAVÖKO-kra
- Fórizs István (MTA CSFK FGI): "Mineral Waters of the Carpathian Region" 
című tervezett könyv (nemzetközi együttműködésben), magyar kezdeményezés
- Szanyi János (SZTE): Hidrogeológiai háttéranyagok a fürdőkhöz
- Szőcs Teodóra (MFGI): Vállalásunk a 2017. évi IAH Kongresszusra + 3. CEG konferencia
12.45-13.45 Az IAH Magyar Nemzeti Tagozat nyilvános közgyűlése 
1. Tájékoztatás az idei és a jövő évi eseményekről
* Eurokarst 2016., Neuchâtel, Svájc. 2016. szeptember 5-7.
* 43rd IAH Congress - Groundwater and Society: 60 years of IAH. Montpellier, Franciaország, 2016. szeptember 25-29.
2. Vezetőség választás
* Jelölő Bizottság fölállítása
* Jelölések elfogadása
* Titkos szavazás
Kérjük, hogy részvételi (bejöveteli) szándékát mindenki jelezze előre Tahy Ágnesnek a tahy.agnes@ovf.hu címre!
Mindenkit szeretettel vár a Rendezőség!

2016. június 6., hétfő

Bükki barlangjáró nyílt nap

Örülünk, hogy érdeklődsz a Marcel Loubens Barlangkutató Egyesület nyílt napja után. A rendezvény nem titkolt célja, hogy az érdeklődőkkel megismertessük és megszerettessük a barlangkutatást, a barlangászatot. A következőkben felsorolt programokon a részvétel teljesen ingyenes. (Azonban ha úgy érzed, hogy szeretnél támogatni minket abban, hogy másoknak is bemutathassuk ezt a csendes és sötét, de nagyon izgalmas világot, adományodat természetesen örömmel fogadjuk.)
Ha úgy döntesz, szeretnél részt venni a programon, mindenképp olvasd el az alábbi hasznos infókat!
Ezenkívül fontos, hogy jelentkezésedet legkésőbb jún.15-ig küldd be, mivel a résztvevők száma korlátozott! A bejárandó barlangok ugyanis érzékeny természeti képződmények és egyben különleges élőhelyek, melyeket óvnunk kell a túlzott terheléstől.

A helyszín megközelítése

A nyílt nap bázisa a létrás-tetői kutatóházunk lesz.
Ide kétféleképpen érkezhetsz:
  • egyénileg autóval, illetve telekocsis rendszerrel (Figyelem, a műútról a kutatóházig vezető kb.300 méteres földútra a természetvédelmi előírások miatt kizárólag engedéllyel lehet behajtani, ez a szakasz sorompóval is le van zárva, a sorompó előtti parkolási lehetőség pedig igen korlátozott!! Ezért javasoljuk a telekocsis rendszert, így közös összefogással csökkenthetjük az érdeklődőket felhozó autók számát. A jelentkezőknek segítséget nyújtunk a kocsik összeszervezésében.)
  • az 5-ös számú miskolci helyi közlekedésű busz lillafüredi végállomásától gyalogosan feltúrázva a fennsíkra (bő 1 óra).

Utóbbi esetben a busz végállomásán van a gyülekező 8:12-kor, amelyhez az 5-ös busznak a legkésőbb 8:00 órakor Felső-Majláthról induló járatát el kell érned! (Illetve erre a találkozási pontra is jöhetsz autóval.) Innen egy túravezetőnk kíséretében juthatnak fel Létrásra a gyaloglást választók. 
A javasolt öltözet az erdei-hegyi túrához megfelelő (túra-)bakancs, vagy erős sportcipő, az egyéb felszereléseknek hátizsák, de lehetőleg nem sporttáska, amely az efféle túrákhoz nem igazán alkalmas. Gondolni kell eső lehetőségére is, és este a Bükk-fennsíkon lényegesen hidegebb van, mint a városban, ezért meleg ruhát, pulóvert, kabátot is célszerű hozni.

Azokkal, akik autóval jönnek fel a létrási kutatóházig, 9:00-kor találkozunk a helyszínen, amely kb. 10 km-re található Lillafüredtől. A ház a turistatérképeken is fel van tüntetve. Az útvonal: a Hámori-tónál a Bánkút felé menő útra kell kanyarodni, majd 2 km után balra a Jávorkút/Sebesvíz felé tartó szerpentinre. Ezen 4 km-t megtéve felérünk a Szepesi-rétre, majd újabb 1½ km után balra térünk, egy (piros turistajelzéssel és az említett sorompóval ellátott) földútra. Innen kb. 300 m a kutatóház.

A nyílt nap menete

  • A megérkezést követően rövid pihenő, majd eligazítás a kutatóháznál.
  • Ezt követően átöltözünk a barlangtúrához és következik a nap legizgalmasabb eseménye...
  • ...maga a barlangtúra a Létrási-Vizes-barlang vagy a Láner Olivér-barlang egyikében!
  • Családtagjaitokat se hagyjátok otthon! Szép idő esetén a többiek is kellemesen eltölthetik idejüket a barlangászház előtti patakos, ligetes réten.
  • A barlangtúra után sincs azonban még feltétlenül vége a (nyílt) napnak! Akinek van kedve, az estét is Létráson töltheti. /-Ottalvási szándékodat feltétlenül jelezd a jelentkezési űrlap Egyéb megjegyzés rovatában, mert a férőhelyek száma korlátozott./
    Ezt a lehetőséget azért is ajánljuk, mert a túrákat gyakran követik jó hangulatú esti baráti beszélgetések a tábortűz mellett, és előfordul gitárral kísért közös éneklés is, ahol megismerheted és megtanulhatod barlangász dalainkat. 
    A házban elektromos áram, vezetékes víz nincs, valamint a háznál és a környékén nem működnek a mobiltelefonok sem.
Élelmezésben önellátás van, ennivalót tehát mindenkinek magának kell hoznia, azonban a házban az alapvető konyhai felszerelések megtalálhatóak, melyek használhatók, valamint van gáztűzhely is.

Milyen barlangba megyünk?

A Létrási-Vizes-barlang a Bükk-hegység egyik leghosszabb barlangja. A többi bükki nagybarlangtól eltérően inkább vízszintes jellegű: összhossza kb. 3500 m, mélysége kb. 57 m. Ezért, valamint a könnyű megközelíthetősége miatt hamar a bükki barlangászok tanbarlangjává vált. A barlangban tudományos vizsgálatok céljára egykor elhelyezett műszerek (légnedvesség-, csepegés-, hőmérsékletmérők és radondetektorok) leolvasására irányuló rendszeres túrák miatt a nehezen járható helyek létrával vannak kiépítve. E kiépítettség azonban nem csökkenti a barlanglátogatás izgalmát, romantikáját, sőt: a belsőbb részek könnyebb elérhetősége révén még növeli is azt. 
A Láner Olivér-barlang hasonlóan a Létrási-Vizeshez, kezdőknek is ajánlható kedves barlang. Sok kúszós-mászós résszel tarkított, néhol létrákkal kiépített zegzugos járatai egy földalatti patakmederig vezetnek, mely egy úgynevezett szifonon keresztül a szomszédos Szepesi-barlangban folytatódik. A bükki barlangkutatás hőskorának sok története kapcsolódik hozzá, melyeket meghallgathattok majd vezetőitektől.

A célszerű barlangi túraöltözet és -felszerelés:

  • Sárálló, meleg (többrétegű, belül meleg, kívül erős) ruházat. Külső rétegnek kiválóan alkalmas pl. a munkás-kezeslábas, de valamilyen erős szövésű nadrág és felsőrész is megfelelő lehet, lehetőleg olyan, amiért már nem kár. Olyan ruházatot célszerű választani, amiből nem fog kilógni a derekad a kúszás-mászás, kapaszkodás, nyújtózkodás közben sem.
  • Recés talpú gumicsizma vagy erős túrabakancs, de semmiképpen sem sport-, vagy tornacipő! Fontos hogy a lábbeli legalább részlegesen vízálló legyen.
  • Fejvédő sisak: pl. munkavédelmi sisak. Fontos, hogy áll alatti rögzítőpánttal rendelkezzen, valamint hogy rá tudd erősíteni a lámpádat. (Fejvédőből csak korlátozott mennyiségű készlet lesz a létrási barlangászházban!)
  • Erős fényű lámpa (új elemekkel felszerelve!), amivel úgy is látsz, ha nem kézben szorongatod, hiszen a barlangban való mozgás során mindkét kezedre szükséged lesz! (Egyszóval a fejlámpa az ideális, de a sisakodra valamilyen úton-módon masszívan felrögzített elemlámpa is megfelelő lehet.) Fontos biztonsági előírás továbbá, hogy a lámpádhoz egy garnitúra tartalék elemet is mindenképpen hozz a túrára.
  • A kesztyű - melyben tudsz rendesen fogni, kapaszkodni - megvédi a kezed az éles szikláktól, melyek sérüléseket okozhatnak.

A barlangi túraöltözeted semmiképpen se legyen azonos azzal, amiben feljössz, mert nincs kellemetlenebb, mint a barlangi túra után sáros, esetleg átnedvesedett ruházatot viselni!

Mire lehet számítani a barlangban:
  • Nem lesz bokáig érő híg sár és latyak, de lesz, ahol csak az ügyesebbje ússza meg a zavaros vizű pocsolyát szárazon.
  • Ugyancsak lesznek nedves, vizes, enyhén sáros sziklafalak, amelyek mellett nem lehet hozzádörgölődés nélkül elmenni.
  • Nem lesznek betonlépcsők és járdák, de lesz olyan rész, ahol a barlangfalban rögzített néhány lépőfok segíti a továbbjutást.
  • Lesznek 5-10 m magasságú (mélységű), néhol a "sötét semmibe" belógó, máshol a falra felfekvő, de biztonságos vaslétrák, és szükség szerint lesz biztosítókötél is.
  • Nem lesz meleg. A barlang hőmérséklete a felszíni éves átlagos középhőmérsékletet tükröző kb. 8-9 fok! Viszont végig mozgásban leszünk, ezért túlöltözni sem célszerű. Szóval nagykabát nem kell. (A fentebb említett két- esetleg három rétegű öltözet megfelelő.)
  • Nem lesznek gigantikus méretű cseppkőcsodák, de lesznek pihenő vagy repkedő denevérek, kisebb ám igen impozáns cseppkőképződmények, borsókövek, termek, folyosók, patakmeder, forrás és még sok más.
  • Meg fogsz éhezni! A barlangtúra időtartama (mindig az adott csapat összetételétől függően) 1-5 óra! A hideg és az intenzív mozgás miatt a szokásosnál több energiára lesz szükséged, emiatt hozz magaddal "végpont"-csokit! (Szendvics, keksz és egyéb morzsálódó ennivalók nem barlangba valók, ugyanis a lehulló apró morzsák körül kialakuló penésztelepek nagy mértékben károsítják a különleges barlangi környezetet!)

     A többi majd kiderül a helyszínen! Fényképezőgépet is érdemes magaddal hozni, ha azt a kúszás-mászás során biztonságos helyre el tudod tenni.

Még egy fontos dolog!


Ha még nem vagy 18 éves, akkor a barlangtúrán való részvételhez szüleid írásos hozzájárulása szükséges! 
A szükséges nyilatkozatot töltsd le innen, majd kitöltve írasd alá szülőddel, (v. gondviselőddel), és kérjük, hogy a szombati gyülekezőre hozd magaddal! Enélkül sajnos nem vehetsz részt a barlangtúrán.

Hogyan lehet jelentkezni?

A túrák lebonyolítása, a megfelelő számú túravezető és segítő biztosítása szempontjából is nagyon fontos, hogy tudjuk, hány főre és milyen korcsoportokra számítsunk, ezért a nyílt napon való részvételi szándékodat jelezd legkésőbb 2016. június 15. 20:00 óráig az alábbi linken található űrlapon!
Írd be az adatokat, majd az űrlap alján található "Küldés" gomb lenyomásával küldd be a jelentkezésed! 
A Küldés lenyomása után görgesd fel az ablakot az űrlap tetejéig. Itt egy visszaigazolást olvashatsz az adatok sikeres beküldéséről, amennyiben precízen töltötted ki az űrlapot.

Meghívó

M E G H Í V Ó

Az MTA Doktori Tanácsa meghívja Önt
MAGYARI ENIKŐ

„A Kárpád-medence és DK-Európa későglaciális és holocén vegetációfejlődése különös tekintettel a gyors felmelegedési és lehűlési hullámokra mutatott vegetációs válaszokra”

című értekezésének 2016. június 14-én du. 14 órakor, az MTA Székháza II. emeleti Nagytermében (Bp. V. Széchenyi István tér 9.) tartandó nyilvános vitájára.

Az értekezés opponensei:
                Ács Éva, az MTA doktora
                Hably Lilla, az MTA doktora
                Kázmér Miklós, az MTA doktora

Az értekezés megtekinthető az MTA Könyvtárában (Bp. V. Arany J. u. 1.). A nyilvános vitában minden jelenlévő részt vehet és írásban előzetesen is, a hozzászólást aláírásával vállalva észrevételt tehet.
Az értekezés és a tézisek megtekinthetők a http://real-d.mtak.hu/800/ honlapon.

2016. június 5., vasárnap

XIX. Magyar Őslénytani Vándorgyűlés

Immár 19. alkalommal került megrendezésre a Magyar Őslénytani Vándorgyűlés. Idén Kelet-Nógrádba, Kozárdra látogattunk. Nagy örömünkre a résztvevők száma az átlagosnál magasabb volt, 68-an vettek részt a rendezvényen. Az elmúlt év tudományos eredményei 31 előadás és 19 poszter formájában kerültek a szakma elé megvitatásra. A konferenciát a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával rendeztük. E pályázati keret tette lehetővé, hogy 13 hallgató részére ingyenessé tehettük a részvételt, illetve egy nagyon sikeres 0. napi programot tartottunk az Ecsegi Általános Iskola diákjai számára.

Csoportkép Sámsonházán. Fotó: Dr. Babinszky Edit

A terepbejáráson határokon átnyúló szakmai kapcsolatot is ápoltunk: a Nógrád-Novohrad Geopark munkatársainak szívélyes vendégszeretetét élvezhettük Ajnácskőn, ahol háromnyelvű ismertető táblát avattunk a híres gerinces lelőhelyen, a Csontos-árok bejáratánál.
A korábbi évekhez hasonlóan a vándorgyűlésen bemutatott hallgatói előadásokat és poszterek értékeltük, a verseny most is szoros volt, a zsűri nehezen hozta meg döntését. A hallgatói versenyben I. helyezést ért el Gere Kinga (ELTE), II. lett Szabó Bence (SZIE), III. díjas Szűcs Dominika (ELTE). PhD hallgatói kategóriában I. helyezett lett Botfalvai Gábor (ELTE), II. helyezett lett Polonkai Bálint (ELTE). Az MFT különdíját, a Baksa Csaba elnök úr által felajánlott geológus kalapácsot Zsiborás Gábor (ELTE) kapta. A Hantken Miksa Alapítvány különdíját Gere Kinga (ELTE) és Nyerges Anita (ELTE) nyerte el munkájával.
Bosnakoff Mariann

További képek tekinthetők meg az alábbi linkeken: