2017. március 21., kedd

Erdők világnapja

Kilencévesen kezdte, 14 milliárd fa elültetésénél jár a fiatal srác

Gyerekeket ritkán hívnak meg az Egyesült Nemzetek Szövetségének közgyűlésére, de a német Felix Finkbeiner többször is a pódiumra állhatott.
A gyerekek tisztában vannak vele, a felnőttek látják, milyen kihívásokkal állunk szemben és mik lehetnek a megoldások. De nem értjük, hogy miért nem cselekednek
– fogalmazott beszédében.
A fiú három lehetséges magyarázatot fogalmazott meg a tétlenséggel kapcsolatban. Az egyik a jövő szó félreértelmezése.
A felnőttek többségének számára ez egy tudományos kérdés, a gyerekeknek pedig a túlélés kérdése. A XXI. század még az életünk része lesz.
Második pontként a klímaváltozás elutasítását említette, a harmadik lehetőséget pedig egy állatokkal kapcsolatos példával magyarázta.
Ha a majomra bízod, most kér egy banánt, vagy később hatot, akkor mindig az első opció mellett dönt. Mi, gyerekek nem bízhatunk benne, hogy a felnőttek megmentik a jövőnket. A saját kezünkbe kell venni a sorsunkat.
Idézett felszólalásakor Finkbeiner már negyedik éve volt egy környezetvédelmi mozgalom vezetője, amely azóta globális hálózattá nőtte ki magát. A globális felmelegedést lassítanák az újraerdősítés által.

The founder of the environmental organisation and action group 'Plant for the Planet', 
Felix Finkbeiner, holds a banner in his hands which reads 'Stop Talking Start Planting' as part of his enviornmental campaign in Uffing, Germany, 26 July 2014. Apart from Finkbeiner's committment 'Plant for the Planet' which encourages children around the world to plant tree for environmental protection, he is also committed to putting through the right to vote for minors in Germany. Photo: 26 July 2014. Photo: Tobias Hase/dpa
Fotó: Getty Images Hungary
A most 19 éves német fiú ENSZ-közreműködéssel alapított Plant-for-the-Planet nevű csoportja idáig 14 milliárd fát ültetett több mint 130 országban. Céljuk, hogy eljussanak egy billió, vagy ha úgy tetszik ezermilliárd fa elültetéséig, ami fejenként százötvenet jelentene a Földön élő összes ember számára.
A szervezet kezdte az első tudományos, teljes körű globális faszámlálást, ezzel segítve a NASA folyamatban lévő tanulmányát az erdők széndioxid-elnyelő képességéről és a bennük lévő lehetőségekről.
A csoportnak mostanra egy seregnyi, ötvenötezer éghajlati nagykövete van, akiknek egynapos képzésen kellett részt venniük saját közösségükben a tagsághoz. Legtöbben kilenc és tizenkét év közöttiek.
Minden akkor kezdődött, mikor Finkbeiner szülővárosában, a Münchentől délre fekvő Uffing am Staffelsee-ben hallott egy előadást a klímaváltozásról iskolájában. Kilencévesen rádöbbent, veszélyben vannak kedvenc állatai, a jegesmedvék. Rákeresett a Google-keresőben a témára, itt talált rá Wangari Maathai felemelő történetére. A kenyai nő a kopár földből sűrű erdőt varázsolt 30 millió csemete elültetésével, és 2004-ben Nobel-díjat kapott érte.
Rájöttem, hogy nemcsak a jegesmedvékről van szó, hanem az emberiség megmentéséről
– emlékszik vissza a kezdetekre.
Finkbeiner megkérte a tanárát, az egész közösségnek tartsa meg előadását. Két hónappal később elültette első vadalmafáját a suli bejáratánál. Mint mondta, ha tudja, hogy évekkel később bejárja a világot a híre, megkérte volna az édesanyját, hogy vásároljon neki egy fenségesebb első fát.
Egyszer csak arra eszmélt, hogy az Európai Parlamentben, majd Norvégiában és Dél-Koreában mond beszédeket ENSZ-konferenciákon. Mikor 2011-ben New York-ban szólalt fel, Németországban elültették az egymilliomodik fát is és a Plant-for-the-Planet mozgalom hivatalosan is útjára indult saját weboldallal és egyetlen alkalmazottal, aki ő maga volt.

The founder of the environmental organisation and action group 'Plant for the Planet' poses next to a young tree in Uffing, Germany, 26 July 2014. Apart from Finkbeiner's committment 'Plant for the Planet' which encourages children around the world to plant tree for environmental protection, he is also committed to putting through the right to vote for minors in Germany. Photo: 26 July 2014. Photo: Tobias Hase/dpa
Fotó: Getty Images Hungary
Finkbeinernek van válasza a szkeptikusoknak is, akik kétségbe vonják a klímaváltozás tudományát.
Ha követjük a tudósok utasításait és húsz év múlva kiderül, hogy rosszul gondolták, akkor sem követtünk el hibát. De ha a szkeptikusokra hallgatunk és húsz év múlva az derül ki, hogy nem nekik volt igazuk, már késő lesz megmenteni a jövőnket.
A Plant-for-the-Planet egyik legnagyobb újraerdősítési projektje jelenleg is zajlik a Yucatán-félszigeten, Mexikóban. Eddig háromszázezer őshonos fát ültettek, de 2020-ra a tízmilliót is el szeretnék érni.
A nagy ambíciók persze új kérdéseket vetnek fel. Hozott változást a 14 milliárd fa elültetése? És a tízmillióé fog Mexikóban? Lehet-e tartani a lépést az erdőirtással világszerte? Senki nem tudja, mert ahhoz fanépszámlálásra lenne szükség. Finkbeinerék vállalták.
Egy két éve, a Nature magazinban publikált kutatás szerint a Földön hárombillió (háromezer-milliárd) fa él – hétszer több a becsülteknél. A tanulmány megállapította, hogy tizenkétezer év alatt a felére csökkent a számuk és hogy tízmilliárd fát vesztünk el. Egymilliárd fa elültetése tehát szép, de nem átütő.
Mindenki azt hitte, hogy a gyerekek elcsüggednek. Ehelyett milliárdosokat kerestek meg világszerte.
Az új cél tehát egybillió fa földbe helyezése, amivel évi tízmilliárd tonna széndioxid tűnne el a légtérből.
A klímaváltozás áldozatai leszünk. A mi saját érdekünk, hogy a gyermekek cselekedjenek. Nem várhatunk addig, míg a generációk lép a mostani felnőttek helyébe húsz-harminc év múlva. Annyi időnk már nincs. Annyit tehetünk, hogy a jó irányba tereljük őket.
Adományokat természetesen elfogadnak, a tetszőleges összeget ezen a linken keresztül lehet eljuttatni a gyermekközösség számára.
(National Geographic)

Forrás: http://sokszinuvidek.24.hu/eletmod/2017/03/16/kilencevesen-kezdte-14-milliard-fa-elultetesenel-jar-a-fiatal-srac/

2017. március 20., hétfő

Geoturisztika

   Időpont: 2017. március 24. 13:00.
    Helyszín: MFGI Budapest, Stefánia út 14. Rónai András-terem
    Előadók: Szepesi János–Ésik Zsuzsanna–Soós Ildikó–Harangi Szabolcs–Novák Tibor–Sütő László–Lukács Réka
    Cím: Földtani objektumok értékminősítése: módszertani értékelés a védelem, bemutatás, fenntarthatóság és a geoturisztikai fejlesztések tükrében
    Összefoglaló: Az előadás vázlatos áttekintést nyújt a geotópok minősítésének és értékelésének módszertani fejlődéséről és rá kíván mutatni az eddigi hazai értékminősítési és földtani természetvédelmi szakmai munka metszéspontjaira, valamint néhány kiemelt és kevésbé ismert geotóp példáján kitér a védelmet és bemutathatóságot érintő különbségekre is.

2017. március 16., csütörtök

Fosszíliák

Interaktív térképen az összes valaha megtalált fosszília

Néhány programozónak köszönhetően most már interaktív térképen https://paleobiodb.org/navigator/ is keresgélhetünk a Paleobiology Database fosszíliákról szóló, hatalmas mennyiségű adata között - írja az Esquire. A térképen gyakorlatilag minden valaha megtalált fosszília helye fel van tüntetve, a korai emlősöktől egészen a dinoszauruszokig. Keresni
- lehet korszakok alapján
- rétegek alapján, azaz hogy az adott lelet melyik rétegben volt,
- vagy rendszertani osztályok alapján is.
A korszakok különösen érdekesek, ugyanis ezek között váltogatva a kontinensek is átrendeződnek, így azt is megfigyelhetjük, hogyan mozogtak a tektonikus lemezek az évmilliók során.
A térképpel az időt is jól el lehet ütni egyébként, hiszen érdekes lehet például megnézegetni, hogy találtak-e leleteket a házunk környékén.
Forrás: Index, 2017. március 08.

2017. március 14., kedd

Barlangoljunk!

Barlangoljunk! – március a barlangok hónapja


A Magyar Nemzeti Parkok  márciusban hazánk látogatható barlangjait kívánják megismertetni a föld alatti túrák iránt érdeklődőkkel. A „Barlangoljunk!” kampány célja hazánk különleges barlangjainak bemutatása, népszerűsítése. A hónap során az érintett nemzetipark-igazgatóságok különleges barlangi programokkal és jelentős kedvezményekkel várják a látogatókat.
fejléc
Az Aggteleki Nemzeti Park barlangjaiban 20% és 50% kedvezmény várja az odalátogatókat. A Balaton-felvidéki Nemzeti Parkban is számos kedvezményes és színes program – hangulatos barlangi csónakázás, barlangtúra stb. – várja a kicsiket és nagyokat egyaránt. A Duna–Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság szervezésében „Föld alatti világ a főváros alatt” címmel interaktív geológiai bemutató és tanösvény-bejárás színesíti a kínálatot. A Duna–Dráva Nemzeti Parkban remek családi programok várhatók – Denevérnap és egyéb érdekességek. Végül, de nem utolsó sorban az idén 40 éves Bükki Nemzeti Parkban 3D vetítéssel és ősrégészeti túrákkal várják az érdeklődőket. Mindez persze kedvezményes árakon!
Vegyen részt március folyamán az élményeket tartogató különleges barlangi programokon! Ismerje meg hazánk nemzetközi szinten is egyedülálló barlangjait a barlangi tematikus hónap során! Meggyőződésünk, hogy a barlangok bemutatása fontos eszköz e sérülékeny természeti értékek megőrzésében.
Részletes információ: IDE KATTINTVA érhető el.
Az egyéb aktuális információkért keresse a Magyar Nemzeti Parkok Facebook oldalát, vagy kövessen minket akár Instagramon is.

2017. március 12., vasárnap

20 Magyar Őslénytani Vándorgyűlés

Kedves Kolléga!

A 2017. évi jubileumi Magyar Őslénytani Vándorgyűlést a Komárom-Esztergom megyei Tardoson tartjuk május 25–27. között. A program a szokásos módon két előadási napból (csütörtök és szombat) és egy terepbejárásból (péntek) fog állni. Az előadások hosszát idén is a résztvevők „előadókedve” határozza meg: az előadások számától függően 15-20 perc áll majd rendelkezésre. A Vándorgyűléshez kapcsolódóan május 24-én (szerdán) a Szakosztály képviselői ismeretterjesztő előadásokat tartanak általános iskolás diákoknak a tatai Kuny Domokos Múzeumban.

A terepbejáráson az alábbi megállókat tervezzük: 1. Vértesszőlős, ősemberlelőhely, pleisztocén travertino csigával, növénnyel (nincs kalapálás!); 2. Lábatlan, Tölgyháti kőfejtő, triász-jura rétegsor; 3. Lábatlan, Bersek-hegy, alsó-kréta törmelékes összlet; 4. Nyergesújfalu, Búzás-hegy, eocén márgás mészkő, tömeges nummulitesz- és korall-felhalmozódás; növénymaradványos palás márga; 5. Dunaszentmiklós, pannóniai molluszkák; 6. Dunaalmás, Kőpite, édesvízi mészkő, pleisztocén, mamut lelőhely.

A vándorgyűlés díja társulati tagoknak a szállástól függően 20 600 Ft vagy 23 000 Ft; nem társulati tagoknak 27 600 Ft vagy 30 000 Ft. Ebből a Magyarhoni Földtani Társulat felé fizetendő regisztrációs díj 3200 Ft, nem társulati tagok részére 10 200 Ft.

A jelentkezési határidő március 20. A részvételi szándékot kérjük a társulat honlapján, a www.foldtan.hu oldalon elérhető online űrlap kitöltésével jelezni. Kérjük, az előadás-kivonatokat 2017. április 20-ig csatolt fájlként küldjék el Virág Attilának a következő címre: viragattila.pal@gmail.com. Kérdés, kérés esetén forduljon segítségért a vezetőséghez, vagy bátran használja a jelentkezési lap Megjegyzés rovatát.

A hallgatói versenyről és a további részletekről a csatolmányból értesülhet, kérjük jelentkezés előtt olvassa el figyelmesen.

A jubileumi rendezvényre minden őslénytan iránt érdeklődőt szeretettel várunk!


az MFT Őslénytani-Rétegtani Szakosztályának Vezetősége nevében üdvözli,
Bosnakoff Mariann
titkár

Találkozzunk Tardoson!

2017. március 11., szombat

35. Ásványfesztivál

Megjelent a 35. Miskolci Nemzetközi Ásványfesztivál programfüzete, benne az idei év ásványáról és ősmaradványáról is szó van

http://www.mineral.hermuz.hu/kozmuv/mf2017.pdf

Ifjú bajnokok

Kedves Tagtársak, Érdeklődők!
Örömmel tudatjuk, hogy „Európa-bajnok” az ELTE hallgatók kőolajkutató csapata!
A világ legnagyobb szénhidrogén-földtani szervezete, az AAPG (American Association of Petroleum Geologists) Prágában tartotta meg március 9-10-én az egyetemisták számára rendezett kőolajkutató versenyének európai döntőjét. Az IBA (Imperial Barrel Awards) történetében először ezen az ELTE mesterszakos geológus és geofizikus hallgatóiból álló csapat szerezte meg a győzelmet!
Az ELTE TTK „Európa-bajnok” csapatát Albirt József, Bottyán Réka és Nyíri Dániel végzős geológus és Csurgai Ferenc András és Híves Kristóf geofizikus hallgatók alkották. A világszerte évente megrendezett vetélkedő európai döntőjének mezőnyében 18 egyetem együttese szerepelt, a csütörtöki két szekcióból a legjobb 6 jutott tovább a másnapi döntőbe. A mezőny erősségét jelzi, hogy az ELTE mögött a második helyet a londoni Royal Holloway University, a harmadikat pedig az amszterdami Vrije University szerezte meg, maguk mögé utasítva többek között a University of Manchester és a moszkvai Lomonoszov Egyetem csapatát.
Az IBA évente világszerte megrendezett szénhidrogén-kutató vetélkedőjén az idén tizedszerre szerepelt az ELTE, első alkalommal kerülve ki európai győztesként, miután tavaly először sikerült a európai legjobb hat közé jutás. A verseny során a hallgatók élesben tapasztalják meg és mutatják be, hogyan tudnak egy átfogó szénhidrogén-kutatatási projektet véghezvinni valós geológiai és geofizikai adatokból kiindulva, mindössze nyolc hét felkészülés után. Csapatunk idei kutatási feladatául a Barents-tenger egy Norvégiától északra eső területét kapta. A munka során megismerték a terület geológiai felépítését, fejlődéstörténetét és a szénhidrogén-rendszer elemeit. A korábbi ipari kutatások adatainak kiértékelése alapján medencemodellt készítettek, feltérképezték a potenciális szénhidrogénmezőket és javaslatot tettek a további kutatás lépéseire, kiszámolva a sikeresség valószínűségét és a várható kőolajvagyont. A 25 perces előadásukat nagy tapasztalattal rendelkező olajipari szakemberekből álló zsűri értékelte a Prágában rendezett versenyen.
Az ELTE-csapat felkészülését ipari tanácsadóként Szilágyi Imre, a MOL vezető geológusa, az ELTE önkéntes vendégelőadója és Temes Mihály (Vermilion Energy) támogatta, egyetemi tanácsadóként pedig Haas János, az MTA levelező tagja, az ELTE kutatóprofesszora és a csapatot Prágába is elkísérő Tőkés Lilla tudományos segédmunkatárs, tavalyi csapattag segítette. A felkészülésben az Általános és Alkalmazott Földtani Tanszék több oktatója és volt oktatója, és az IBA-t megjárt korábbi hallgatóinkból lett olajipari szakemberek is segítettek. A csapat részvételét anyagilag a MOL Nyrt. és más hazánkban működő szénhidrogén-kutató vállalatok, a Geomega, a Hungarian Horizon Energy, az O&G Development és a TDE támogatták.
A zsűri értékelésében kiemelte a szakmai pontosságot, az eredetiséget és a lenyűgőző előadást. Az ELTE geológiai és geofizikai tanszékének oktatói és hallgatói, a MOL és más magyarországi olajipari vállalatok szakemberei, és a teljes hazai földtudományi szakmai közösség kitörő örömmel fogadta a siker hírét. Az ELTE csapat győzelmének értékét növeli, hogy megelőzte a szénhidrogén-földtani képzést nyújtó leghíresebb európai egyetemeket. Ahogy egy zsűritag fogalmazott, meggyőző sikerével az ELTE felkerült a szénhidrogén-kutatói karrierre felkészítő legkiválóbb iskolák térképére. A következő állomás az április elsején Houstonban, az amerikai olajipar texasi fellegvárában tartott világdöntő lesz. Az ellenfelek közül hat az Amerikai Egyesült Államokból, öt a világ más régióiból kerül ki. A Prágában a zsűritől és a versenytársaktól kapott rengeteg dicsérő szó alapján bizakodhatunk, hogy a világdöntőn is méltón meg fogja állni helyét az ELTE hírnevét Amerikába is elvivő magyar csapat.

2017. március 7., kedd

Mexikói víztörvény

Meghívó
OVF és a Tóth József és Erzsébet Hidrogeológia Professzúra (ELTE)
szervezésében
Prof. José Joel Carrillo-Rivera (Mexikói Autonóm Nemzeti Egyetem)
Mexikói víztörvény: Javaslat a vízáramlási rendszerek bevonására című angol nyelvű előadására magyar nyelvű tolmácsolással

Időpont: 2017. március 27. hétfő 11:00
Helyszín: Országos Vízügyi Főigazgatóság
1012 Budapest, Márvány u. 1/D
Kérem a részvételi szándék jelezését a veres.kinga@ovf.hu címen

2017. március 6., hétfő

MFT Közgyűlés

MEGHÍVÓ
A MAGYARHONI FÖLDTANI TÁRSULAT
166. Rendes Közgyűlésére

Március 22. (szerda) 9.30 óra
Magyar Földtani és Geofizikai Intézet Díszterme, 1143 Budapest, Stefánia út 14. II. emelet

Napirend előtti tudományos előadás 9.30 órai kezdettel:
Brezsnyánszky Károly, Radócz Gyula: 50 éve kezdődött a kubai kaland

Napirend 10.00 órától:
Himnusz
1. Elnöki megnyitó - Baksa Csaba
2. Emlékezzünk elhunyt tiszteleti tagjainkra:
Dr. Balogh Kadosára emlékezik - Pécskay Zoltán
Dr. Dudich Endrére emlékezik - Komlóssy György
3. Az 50, ill. 60 éves társulati tagságot elismerő díszoklevelek átadása     Baksa Csaba
4. A társulati kitüntetéseket javasló bizottságok jelentése és a kitüntetések átadása:
    i. Lóczy Lajos Emlékérem   
   ii. Semsey Andor Ifjúsági Emlékérem   
  iii. Kertész Pál Emlékérem   
5. Beszámolók, jelentések
Főtitkári – közhasznúsági jelentés - Cserny Tibor
A Gazdasági Bizottság jelentése - Puzder Tamás
Az Ellenőrző Bizottság jelentése - Haas János
Jelentés a Magyar Földtanért Alapítvány működéséről - Baksa Csaba
Hozzászólások, vita, a jelentések elfogadása.
Szünet
6. A 2016. évi Ifjú Szakemberek Ankétján díjazott előadások bemutatása
   Elméleti kategória 2. helyezett: Farics Éva1, Józsa Sándor2, Haas János3 
   (1ELTE Általános és Alkalmazott Földtani Tanszék, 2ELTE Kőzettani és
   Geokémiai Tanszék, 3ELTE-MTA Földtani, Geofizikai, és Űrtudományi
   Kutatócsoport): A Budai-hegység felső-eocén báziskonglomerátumában
   előforduló vulkáni klasztok és triász andezit telérek (Budaörs-1 fúrás)
   petrográfiai jellemzői
Gyakorlati kategória 1. helyezett: Papp Zoltán Richárd, Zajzon Norbert
   (Miskolci Egyetem): Új ásványtani és geokémiai eredmények az eplényi
   mangántelep kutatásában
7. Egyebek
Bányászhimnusz

Határozatképtelenség esetén a Közgyűlést változatlan napirenddel 2017. március 22-én 10.00 órára hívom össze.

A Közgyűlésre mindenkit szeretettel elvárunk!

Jó szerencsét!
Baksa Csaba s.k. elnök

2017. március 5., vasárnap

GeoTúra

Vezetett gyalogtúra - Meghívó

A Novohrad-Nógrád Geopark J.SZ.T és a füleki Nógrádi Turisztikai és Információs Központ tisztelettel meghívja Önöket a  Fülek -  Détér - Ádám Maár- Nagymájoldal - Bagókő - Szárkő - Bencs-tető - Détér - Fülek  útvonalat bejáró vezetett gyalogtúrára, melyre 2017. március 25-én (szombat) kerül sor.  A találkozó helyszíne és időpontja: 8.30 órakor a füleki Városi Művelődési Központ előtt.

Jelentkezés és további információk: Nógrádi Turisztikai Információs Központ irodája (Fülek, Várfelső utca 14., tel.: +421 (0)47-43-82-016, e-mail: ntic@filakovo.sk)  vagy a  Geopark Novohrad-Nógrád J.SZ.T. irodája (Fülek, Várfelső utca 14.,  mobil: +421 (0)917 646 551,  e-mail: geopark.filakovo@gmail.com.

A gyalogtúrára előzetes bejelentkezés szükséges legkésőbb 2017. március 23-ig!

Kellemes napot kívánva
Puntigán József

2017. március 4., szombat

INQUA előadónap

Az INQUA Magyar Nemzeti Bizottsága

tisztelettel meghívja Önt az

Új eredmények a magyar negyedidőszak kutatásban
INQUA ELŐADÓNAP

című tudományos ülésre

mely a Negyedidőszaki Kutatásokkal Foglalkozó Világszervezet (INQUA) nemzetközi vezetőbizottságának budapesti üléséhez kacsolódóan kerül megrendezésre és célja a magyarországi aktuális negyedidőszakkal foglalkozó kutatások bemutatása az INQUA vezetőségének és a magyar közönségnek

Az ülés időpontja: 2017. március 5. (vasárnap) 10 óra

Helyszín: Magyar Természettudományi Múzeum
Semsey Andor Előadóterem
1083 Budapest, Ludovika tér 2-6.

Program
10.00     Introduction: Hungarian INQUA in the past: László Kordos

10.20     Speleothems as archives of past temperature, humidity and precipitation seasonality variations in the Carpathian Basin: Attila Demény

10.40    Dendrochronology and radiocarbon dating of Holocene subfossil wood: Zoltán Kern, Mátyás Árvai, György Sipos

11.00    Quaternary geochronology, landscape evolution and paleoclimate research using in-situ produced cosmogenic nuclides in Hungary: Zsófia Ruszkiczay-Rüdiger

11.20    Features of rapid uplift on Holocene tropical rock coasts - are these seismic markers? Miklós Kázmér

11.40    Luminescence (OSL) dating of Pleistocene-Holocene sediments in the Geological and Geophysical Institute of Hungary: Edit Thamó-Bozsó, Judit Füri, Attila Nagy, Mariann Török-Sinka

12.00    Advances in C-14 based dating techniques at HEKAL AMS Laboratory: Mihály Molnár

12.20     Local variations of paleo-environments recorded in loess-paleosol sequences - a case study from Verőce: Gabriella Barta, Balázs Bradák, Erzsébet Horváth, Klaudia Kiss, Ágnes Novothny, József Szeberényi

12.40    The influence of North Atlantic climate changes on dust emission in East Central Europe during the last glacial maximum: Gábor Újvári, Mihály Molnár, Ágnes Novothny, János Kovács, György Varga

13.00     New results in the study of lateglacial and Holocene environemntal and climate changes in the Carpathian Region using multi-proxy paleoecological methods: Enikő Magyari, Krisztina Buczkó, Mónika Tóth, Mihály Braun, Katalin Hubay, Ilona Pál, Ildikó Vincze, Ildikó Orbán, Walter Finsinger

13.00    Ebédszünet

14.30    Tárlatvezetés a Magyar Természettudományi Múzeum gerinces őslénytani gyűjteményében: Gasparik Mihály

2017. március 3., péntek

Erdélyi Mihály

100 éve született Erdélyi Mihály (1917.02.18. - 2002.01.24) a magyar hidrogeológia kiemelkedő alakja

Erdélyi Mihály geológus a hazai földtudomány és a hidrogeológia, ezen belül is a felszínalatti vizek dinamikájának jelentős tudósa volt. Pályáját a Fasori Evangélikus Gimnázium tanáraként kezdte. Ezt követően  a Magyar Állami Földtani Intézet, majd a Bauxitkutató Vállalat, később pedig a Vízgazdálkodási Tudományos Kutató Intézet munkatársa lett.. Fő szakterületei a hidrogeológia, hidrodinamika, és - korát megelőző tevékenységként -, a vízminőség és környezeti kérdések voltak. A Budapesti Műszaki Egyetem és az Eötvös Loránd Tudományegyetem mellett a brazíliai Porto Allegre-i Egyetemen is oktatott. A világ számos országában (Ghána, Szíria, Irak, Irán Dél-Jemen, Észak–Vietnam, Líbia) tevékenykedett szakértőként. Fő műve „A Magyar-medence hidrodinamikája (1974)” jól tükrözi modern hidrogeológiai szemléletét. Ő ismerte fel elsőként az alföldi vizek arzéntartalmának eredetét és munkáiban többször is nyomatékosan felhívta a figyelmet a Bős-nagymarosi vízlépcsőrendszer felszín alatti vizeket érintő, várhatóan kedvezőtlen környezeti hatásaira.
Erdélyi Mihály tudományos könyvtárát, valamint kéziratainak gyűjteményét az ELTE Általános és Alkalmazott Földtani Tanszékén őrzik.
Erdélyi Mihály Alapítvány, ELTE, Budapest

2017. március 2., csütörtök

Budapest földtani értékei

Az MFGI kiadásában megjelent Budapest földtani értékei virtuális példánya, mely az alábbi linken érhető el:

2017. március 1., szerda

Térképek a múltból

Az MFGI virtuális térképtárának egyedülálló és különleges darabjai elérhetővé váltak honlapjukról, az alábbi linkre kattintva:

http://www.mfgi.hu/hu/node/1704