2017. július 17., hétfő

Könyvtári zárvatartás

Tisztelt Tagtársak!
A Földtani szakkönyvtár és térképtár, valamint a geofizikai könyvtár 2017. július 17. és aug. 21 között zárva tart.
Nyitás: augusztus 21. hétfő.

Nyitva tartás: hétfőnként: 9.00-18.00 óra
keddtől csütörtökig, 9.00-15.00-ig és
péntekenként 9.00-13.00-ig.

Hagyatéki rendzserezés

Kedves Iskolatársak! Tisztelt Kollégák!
Bizonyára értesültek-értesültetek arról, hogy a Szabó József Geológiai Technikum és Szakközépiskola volt tanára, Dr. Hunyadi László eltávozott örökre 2016. őszén.
Hagyatékában számos szakmai ill., vallástörténeti-hitéleti dokumentum van, amit volt tanítványai, elsősorban az 1971-es évfolyamának diákjai Gyöngyösorosziba átszállították.
A Magyar Balázs (Biocentrum Kft.) befogadta és lehetőséget biztosít a mintegy 15 m3 anyag rendezéséhez, rendszerezését megkezdték.
Kérjük azok jelentkezést, akik a rendszerezési munkában részt tudnak vállalni.
 Jó szerencsét!

Rapkayné, Földessy Ancsa (rapkayne.anna@gmail.com); Izápy Zsóka (izapy.zsoka@gmail.com), Puzder Tamás (puzder@t-online.hu)

CEG folyóirat jövője

Kedves Kollégák!

A hazai geológus szakma egyik nagy múltú folyóirata, a Central European Geology (CEG) életében 2016-2017 új fejleményeket hozott. Az Akadémiai Kiadó áttért a csak elektronikusan megjelenő, szabad hozzáférésű, open access kiadásra. Az ingyenes és mindenki számára elérhető hozzáférés következtében a folyóirat nemzetközi olvasottsága jelentősen megnőtt, a tanulmányok szélesebb szakmai körhöz juthatnak el. A csupán elektronikus kiadásnak köszönhetően a publikálható anyagok típusa és mennyisége is megváltozott. Nem csak hagyományos kéziratok, hanem akár kisebb adathalmazok, videók vagy interaktív anyagok is publikálhatóak. Minden prezentációs anyag (ábra, fotó, táblázat, stb.) színesben publikálható, a szerző részére költséget nem jelent. Terjedelmi korlát – az ésszerűség határain belül – nincs. Az open access kiadásnak megfelelően az átfutási idő is jelentősen lecsökkent, nem kell a folyóirat negyed éves füzeteinek kialakulására, a szükséges kéziratok beérkezésére és kiadására várni. Megjegyzendő, hogy az átfutási idő jelentős részben a szerzőkön, a szerkesztőkön és a bírálókon, tehát a szakmai közösség aktivitásán múlik. A folyóirat fókusza is némiképpen változik. A korábbi, hagyományos tudományos cikkek mellett a földtani dokumentáció is fontos szempont lehet. Egyre gyakoribb, hogy a nemzetközi folyóiratok a részletes földtani dokumentációt (ami számos doktori munka publikálatlan, ámde értékes része) a cikkekben a terjedelmi korlátok miatt nem közlik, gyakran értékes, és önálló cikknek is megfelelő anyagok jelennek meg csak elektronikusan elérhető Supplementum formájában. A szerkesztőség bátorítja a hazai geológus társadalmat részletes dokumentációs anyagok CEG-ben történő publikálására, amire később nemzetközi folyóiratcikkekben már hivatkozni lehet. Az elkövetkezendő évek a nagy múltú folyóirat jövőjét el fogják dönteni. Jóllehet a Central European Geology jelentős megújuláson ment át, a jövőjének alapja a szerzők, a bírálók, a szerkesztők és a kiadó aktivitása. Várjuk a kéziratokat és publikálandó anyagokat, hogy a folyóirat a hazai földtudomány részére, mindenki megelégedésére továbbra is fennmaradjon és sikeresen működjön. Elérhetőség: http://akademiai.com/loi/24 Jó szerencsét!


Demény Attila főszerkesztő

2017. július 11., kedd

XIX. Székelyföldi Geológus Találkozó

XIX. Székelyföldi Geológus Találkozó – Borszék
1. körlevél
Ezúton szeretnénk értesíteni, hogy 2017. október 27–29-én Borszéken kerül megrendezésre a XIX. Székelyföldi Geológus Találkozó. Korábban Sepsiszentgyörgy, Csíkszereda, Székelyudvarhely, Barót, Gyergyószentmiklós, Marosvásárhely, Kézdivásárhely, Várfalva, Székelykeresztúr és Kovászna adott otthont ennek a szakmai és baráti rendezvénynek. Megmaradva a több éve elhatározott vándor-jelleg mellett, első alkalommal hívunk mindenkit Borszékre.
A Találkozó, a korábbi rendezvények hagyományait őrizve a következő alapcélokat tűzte ki:
- fórumot teremteni a székelyföldi és az innen elszármazott, illetve a magyarországi és más államokbeli magyar (és nem csak) szakembereknek a találkozásra és tapasztalatcserére;
- lehetőséget kínálni a Székelyföld földtanával foglalkozó szakembereknek munkásságuk bemutatására;
- alkalmat adni a fiatal, kezdő szaktársainknak a bemutatkozásra, ismerkedésre;
- előmozdítani a kapcsolatépítést hallgatók, kutatók és kutatócsoportok között.
Mindamellett szeretnénk a találkozóknak egy új impulzust is adni.
A Találkozó tervezett programja:
- 2017. október 26, csütörtök: regisztráció;
- 2017. október 27, péntek: szakmai kirándulás;
- 2017. október 28, szombat: előadások;
- 2017. október 29, vasárnap: hazautazás.
A Találkozó kiemelt témaköre a helyszín és környezete geológiájához kapcsolódik:
- Metamorf kőzetek és ásványok, a Keleti Kárpátok kristályos-mezozoós területének szerkezetföldtana, Ditrói alkáli masszívum, borvizek, travertin/mésztufa, utóvulkáni tevékenység, tőzeg,
- mindamellett lehet jelentkezni más, Székelyföld témájú vagy Székelyföldhöz kapcsolódó kutatási eredményekkel is. 
Fontos!
A szervezők, a Találkozó hagyományait követve, olyan előadók jelentkezését várják, akik kutatási célterülete vagy előadásuk tárgya a Székelyföld egészét, azon belül lehetőleg a Székelyföld északi részét érintik, vagy azzal kapcsolatosak.
Amennyiben az előadásokra szánt időkeret lehetővé teszi, az Erdélyi-medencéhez kapcsolódó előadásoknak is igyekszünk helyet biztosítani. Továbbá, minden más területtel - de valami módon a Székelyfölddel akár analógiák szintjén – kapcsolatos kutatást szívesen fogadunk, ezek bemutatására lehetőség kínálkozik a poszter kategóriában. Székelyföldhöz semmilyen módon nem kapcsolódó dolgozatokat nem lesz módunkban elfogadni.
A találkozók hagyományához híven, a részvétel nincs bemutatandó dolgozathoz kötve. Minden érdeklődőt szeretettel és tisztelettel várunk és fogadunk előadástól függetlenül. 
Ezúttal szeretnénk az előbbieknél nagyobb teret és több időt szentelni a Székelyföld geológiájához kapcsolódó és a székelyföldi geológusokat közelebbről/specifikusan is érintő problémakörre, valamint a Találkozó jövőjéről, kutatási és szervezési stratégiáról is bővebben elbeszélgetni a résztvevőkkel abból a célból, hogy kialakítsuk a Székelyföldi Geológus Találkozók sajátos, minden mástól megkülönböztethető, arcélét és távlati szakmai célkitűzéseit. A szakmaiság terén szeretnénk előbbre lépni a jövőben.
Ehhez kérjük hozzájárulásotokat, akár bemutatandó előadások keretében is: 
A Találkozó szervezője:
Koch Antal Földtani Társaság és a Geotech KFT
Kapcsolattartók és szervezők:
- Gál Ágnes: mobil: (+40) 740094736; e-mail: agi.gal@ubbcluj.ro
- Székely István: mobil: (+40) 744-613.292
- Barabás Emese: mobil: (+40) 766408106; e-mail: bemese96@yahoo.com
- Dénes Réka: mobil: (+40) 746-089144; e-mail: reka.denes@gmail.com
- Jakab Anna: mobil: (+40) 747607248; e-mail: anna.jaxi@gmail.com
- Szigyártó Ottilia: (+40) 736569208; e-mail: sottika@yahoo.com
- Tóth Attila: mobil: (+40) 743118368; e-mail: tothattis@yahoo.com
Jelentkezés:
- előadással és poszterrel 2017. szeptember 1., résztvevőként 2017 szeptember 30. a szgt2017@gmail.com e-mailcímre.
Bővebb információk (szállás és étkezési lehetőségek, kivonatok formai követelménye, költségek, stb.) a második körlevélben, augusztus hónap folyamán.
A szervezéssel és a találkozó célkitűzéseivel kapcsolatos bármilyen építő jellegű észrevételt, javaslatot szívesen fogadunk, annak érdekében, hogy a találkozó szakmai színvonalát és közösségi jellegét a lehető legmagasabbra emeljük.

Kolozsvár, 2017. június 29.

2017. július 7., péntek

HUNGEO

Tisztelt Tagtársak, Érdeklődők!
A 2017. évi HUNGEO - Magyar földtudományi szakemberek világtalálkozója (Pécs, aug. 16-20.) tervezett programját,  a plenáris és szekció előadások, valamint poszterek beosztását megtalálják honlapunk (http://foldtan.hu) "kiemelt rendezvények" Hungeo oldalán, vagy a http://hungeo.hu honlapon.
A rendezvényre továbbra is várjuk a jelentkezőket, de előadásokat már nem tudunk fogadni!

A fenti oldalakon megtalálható on-line jelentkezési felület kitöltésével lehet regisztrálni.